A kávé az egyik legnépszerűbb ital a világon, sokan szeretik kellemes íze, egyedi illata és élénkítő hatása miatt. De vajon hogyan befolyásolja a munkahelyi teljesítményünket? Hogyan mutatkozik meg a kávé jótékony hatása a munkaidő alatt? És hogyan fogyasszuk a kávét okosan és mértékkel? Ebben a cikkben ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Mit csinál velünk egy csésze kávé?
A kávé hatása a szervezetre
Ahhoz, hogy megértsük, mit csinál velünk a kávé, először érdemes egy kicsit jobban megismernünk az agyunk működését. Az alvási periódus során az agyban egy adenozin nevű kémiai anyag termelődik, amely segít elérni a pihenéshez szükséges állapotot. Amikor a szervezetünkben megemelkedik az adenozin szintje, az energiaszintünk csökkeni kezd és elálmosodunk.
A kávé legfőbb hatóanyaga, a koffein megakadályozza, hogy az adenozin elárassza a testünket, ennek következtében segít felébredni, ébernek maradni, és javítja a hangulatot is. A rendszeres kávéfogyasztás segíthet az Alzheimer kór, a Parkinson kór és a cukorbetegség megelőzésében. A koffein a központi idegrendszerre hatva fokozza
- az agyi aktivitást,
- a figyelmet,
- a koncentrációt,
- a memóriát
- és a tanulási képességet.
A kávézás tehát pozitívan befolyásolhatja a munkahelyi produktivitást és segít a termelékenység növelésében, ha a megfelelő időben és mennyiségben fogyasztjuk. Optimális dózisa személyenként eltérő, de egy – egészséges felnőtt esetében – általánosságban elmondható, hogy napi 3-4 csésze kávé (kb. 300-400 mg koffein) elfogyasztása után még úgy élvezhetjük a kávé előnyeit, hogy az túlzott mellékhatásokat okozna.
A koffein általában 15-30 perc alatt fejti ki hatását, és 3-5 óráig tart. A produktivitás szempontjából a reggeli kávé hatása a legjobb, de fogyaszthatjuk a kora délutáni időszakban vagy a kreatív feladatok előtt is.
„Egy közös kávézás ebéd után?”
A munkahelyi kávészünet előnyei
A kávézás nemcsak a szervezetünkre, hanem a munkahelyi kapcsolatainkra is hatással van. A kávészünet ma már a munkahelyi kultúra szerves része, hiszen egy remek alkalom arra, hogy megismerjük a kollégáinkat, megbeszéljük a munkahelyi problémákat, vagy közösen ötleteljünk egy projekten. A kávészünet segít ellazulni, feltöltődni, és növeli a munkahelyi elégedettséget és elkötelezettséget.
Az irodai kávé terén az ital minősége is rendkívül fontos. Egy jó minőségű, ízletes kávé ugyanis nem csak jobban feldobja a napunkat, mint egy gyenge, keserű ital, hanem a cég megítélésében is fontos szerepet játszik. Egy olyan munkahely, ahol a munkaadó kiváló minőségű kávét szolgáltat munkavállalóinak, nagy vonzerőt jelent.
Éppen ezért, ahogy a kávészünet, úgy a kávégép bérlés is a munkahelyi kultúra része, amely számos előnnyel jár. Egy profi kávégép segítségével bármikor elkészíthetjük a kedvenc kávénkat, akár tejjel, akár feketén.
A kávégép bérlés nemcsak kényelmes, hanem költséghatékony is, hiszen nem kell drága kávézókba járnunk vagy sok pénzt költeni a karbantartásra. Ráadásul egy kávégép bérlése környezetbarát is, hiszen csökkenti a hulladéktermelést és az energiafogyasztást.
Produktivitás és túl sok kávé.
Ezért nem szabad túlzásba vinni!
A kávézásnak tehát számos előnye van, de mint minden jó dolognak, ennek is van egy határa. A túl sok kávé hatása a szervezetre negatív is lehet, amely ronthatja a munkahelyi teljesítményünket. A túl sok kávé okozhat
- szorongást,
- ingerlékenységet,
- alvászavarokat,
- fejfájást,
- gyomorpanaszokat,
- magas vérnyomást,
- szívritmuszavarokat és más egészségügyi problémákat.
De hogyan kerülhetjük el a kávéfogyasztás negatív hatásait?
A legfontosabb, hogy ne lépjük túl az ajánlott napi koffein mennyiséget! Ha azt érezzük, hogy túl sok kávét ittunk, igyunk vizet, nyugtató hatású gyógyteát vagy gyümölcslevet, hogy hidratáljuk a szervezetünket.
Kerüljük a kávézást a késő délutáni és esti órákban, hogy ne zavarja meg az alvásunkat! Fontos, hogy lefekvés előtt legalább 6 órával már ne igyunk kávét (és más, koffein tartalmú italt). Válasszunk alacsonyabb koffeintartalmú kávékat, mint például a hosszúkávé vagy a koffeinmentes kávé.
Ne feledjük, hogy a kávé nem helyettesíti a megfelelő pihenést, alvást és táplálkozást, amelyek elengedhetetlenek – a munkahelyi produktivitás mellett – a boldog, kiegyensúlyozott élethez.