Az olasz kávé története röviden
Az olasz kávé története egészen a 16. századig nyúlik vissza: ekkortájt érkezett meg az első kávészállítmány a Közel-Keletről és ekkor nyitotta meg kapuit Velencében az első európai kávéház.
A kávét eleinte gyógyszerként használták, de hamarosan elterjedtek a régióban a kávéházak, ahova a polgárok már nem csak az ital fogyasztása miatt jártak. Itt találkoztak, beszélgettek, és üzleteltek. A kávéházakból aztán kialakultak az első kávézók, amelyek ma is meghatározzák az olasz városok hangulatát, és ahová az eredeti olasz kávé miatt minden turista szívesen ellátogat.
A török fekete kávé elterjedése után a kávékészítés művészetét is az olaszok fejlesztették tovább a 19. és a 20. században, amikor is feltalálták az espresso készítésének módszerét. Ez a módszer a korábbi áztatásos helyett már forró víznyomást alkalmaz, így a víz átpréselődik a kávé őrleményen.
Ezek után hamar az espresso lett az kávézás csimborasszója, az olasz arabica kávé pedig meghódította a világot. Az espresso lett az az ital, amelyet különböző módon variálnak, ízesítenek, és kevernek más italokkal. A különböző, ma ismert olasz kávé tipusok nevei is az espresso készítési és fogyasztási módjaira utalnak.
Az espresso-tól a cappuccino-ig – Olasz kávé nevek és ami mögöttük van
Az olasz kávé fajták nevei sokszor zavarba ejtik a külföldieket, akik néha egészen meglepődnek azon, hogy milyen italt kapnak a rendelés után. Azonban biztosan nem leszünk bajban az utazások során, ha megjegyezzük a következőket:
- Espresso/caffé: Az olasz rövid kávé egy erős, fekete, kesernyés ízű ital, ami egy picivel több, mint a kávéscsésze fele. Az espresso koffein tartalma viszonylag magas, ezért általában reggel, vagy étkezések után isszák, cukorral vagy anélkül.
- Ristretto: Ez egy még erősebb ízű és hatású espresso, ami kevesebb vízzel készül. A ristretto-t a kávé szerelmesei kedvelik, akik a kávé legerőteljesebb ízét keresik.
- Espresso lungo: Az espresso lungo esetében a kávéscsésze tele van, ugyanis ez az ital több vízzel készül. Leginkább talán az általunk hosszúkávé néven ismert italra hasonlít, bár Magyarországon sok helyen a presszó kávé hosszabb, mint az olaszoknál.
- Macchiato: Egy espresso, amit egy kevés meleg tejjel dúsítanak.
- Cappuccino: A cappuccino az olaszok másik leghíresebb itala. Az espresso alapot ugyanannyi tejhabbal és ugyanannyi meleg tejjel dúsítják. A cappuccino-t kizárólag reggelire fogyasztják, gyakran péksüteményekkel vagy croissant-nal.
- Latte: A latte szintén egy espresso alapú ital, amit sok meleg tejjel kevernek.
- Latte macchiato: Ebben az esetben szinte a tej és a tejhab az, amit egy kevés espresso-val dúsítanak.
Így hódítanak az olasz kávék Magyarországon
Az olasz kávék nemcsak Olaszországban, hanem a világ számos országában népszerűek, köztük Magyarországon is. Itthon az olasz kávé az egyik legkedveltebb irányzat, amit nemcsak a kávézókban, hanem otthon vagy a munkahelyen is szívesen fogyasztanak az emberek.
A munkahelyi kávézás különösen fontos szerepet játszik a magyar kultúrában, hiszen a kávét nemcsak élénkítő hatása miatt szeretjük: a kávészünetek alkalmat adnak a kollégákkal való beszélgetésre, a munkahelyi problémák megoldására, vagy akár az üzleti kapcsolatok építésére. Az irodai kávé minősége is nagyon fontos, hiszen egy jó fekete javítja a hangulatot, a teljesítményt és a munkahelyi elégedettséget is.
Ezért egyre több magyar cég dönt úgy, hogy a kávégép bérlés mellett teszi le a voksát, amivel biztosítja a dolgozóinak a kiváló minőségű és ízletes kávét. Az irodai kávégép bérlés számos előnnyel jár, mint például a költséghatékonyság, a kényelem és az egyszerű karbantartás. Az alapanyagok választéka is széles: rengeteg féle kiváló minőségű olasz szemes kávé kapható a piacon.