Feketén, tejjel vagy cukorral – a kávét sokféleképpen lehet élvezni. Azt tudjuk, hogy a kávé frissítő, élénkítő hatása hátterében a koffein áll. Ez az anyag serkenti az anyagcserét, a szív-és agyműködést, növeli a vérnyomást és a pulzusszámot, fokozza az anyagcserét, a vizelet-elválasztást és tágítja a bőr ereit. Ez mind hasznunkra válhat, de vajon mikor a legjobb a kávéfogyasztás a szervezetünknek?
Ebből a cikkből megtudhatod, hogy mikor kávézzunk és mikor érdemes kedvenc italodat koffeinmentesre cserélni! Ha pedig a kávé hatása a szervezetre mélyrehatóbban is érdekel, olvasd el a témában írt cikkünket!
Tényleg nem jó a reggeli kávézás? – Az első kávé ideje
A rendszeres kávéfogyasztók közül sokan rögtön ébredés után isszák az első kávét, sőt, vannak, akik már reggeli előtt, éhgyomorra felhörpintik az első koffeinadagot. Pedig ez a szokás sem az egészségünk, sem a kávé hatékonysága szempontjából nem a legjobb megoldás. Nézzük, hogy miért!
A testünk által termelt kortizol nevű stresszhormon, amely az éberségért is felelős, ébredés után fél-egy órával a legmagasabb a szervezetünkben. Ez a szint még kb. másfél órán át magas is marad, majd ez az állapot a nap folyamán, néhány órás időközönként többször is bekövetkezik.
Ezek alapján a 7 óra körül kelők szervezetében a kortizol szintje ekkor éri el a csúcsot:
- 8:00-9:00 között
- 12:00-13:00 között
- 17:30-18:30 között
Mivel a koffein tovább növeli a stresszintet, ezekben az idősávokban nem érdemes kávét inni. A szakértők szerint a reggeli kávézás legideálisabb időpontja 9:30 és 11:30 között lehet, amikor a kortizol mennyisége csökken a szervezetben.
Egy másik fontos érv a késleltetett kávéfogyasztás mellett, hogy a reggeli kávét reggeli után érdemes meginni. Hogy miért?
- a benne lévő csersav fokozza a gyomorsav képződést
- a felgyorsult szívverés miatt feszültebbé és idegessé is válhatunk
- a tejes kávék esetében a felhasznált tej vércukor emelkedést is okozhat
Ezért érdemes az első kávé előtt elfogyasztani egy finom, rostokban gazdag reggeli. Hidd el, a kávé is jobban esik utána!
Munkahelyi kávészünet: Mikor és hogyan?
A munkahelyi kávészünet és az egészséges kávé rituálé (tehát optimális időben, nem éhgyomorra) fontos szerepet játszik a munkahelyi produktivitás növelésében is. Épp ezért a kávégép bérlés ma már a legtöbb munkahelyen bevett gyakorlat.
Tehát a munkahelyi kávészünet számos jótékony hatással bír – de mikor érdemes kicsit kikapcsolódni és eltölteni néhány percet az irodai kávégép társaságában?
Azt már tudjuk, hogy a reggeli első kávé időpontja ideális esetben 9:30 és 11:30 közé esik. Mivel sokan ilyenkor már a munkahelyükön vannak, a „napindító kávészünet” egy szuper rutinná alakítható. Ennek a szokásnak a legfőbb előnyei:
- közösen könnyebb ráhangolódni a napra
- segít megérkezni fejben is a munkába
- megalapozza az aznapi hangulatot
A nap folyamán a kávészünet időpontja gyakran ebédidő utánra esik, pedig a kortizolszint pont 12:00 és 13:00 között az egyik legmagasabb, tehát éppen ilyenkor nem érdemes kávézni.
Ehelyett az a legjobb, ha a délutáni kávészünetet 13:00 és 17:00 között tartjuk. Így a szervezetünk is a lehető legjobban reagál és ebben az idősávban általában már pont ránk fér egy újabb szünet a munkában is.
Mikor kávézzunk utoljára a nap folyamán?
A kávét többek között élénkítő hatása miatt fogyasztjuk – De miért is olyan jó ez az ital fáradtság ellen?
A kávéban található koffein
- blokkolja a fáradtságjelző hormon, az adenozin hatását,
- serkenti az adrenalin termelődését,
ezáltal
- élénkít
- felpörgeti az agyműködést,
- megszünteti a fáradtságot.
Éppen ezeknek a sok esetben hasznos tulajdonságainak köszönhető, hogy nagyon könnyen megzavarhatja az egészséges alvásciklust, ha túl késői időpontban fogyasztjuk el az aznapi utolsó kávénkat.
Míg az ébredés után érdemes legalább 2,5-3 órát várni az első kávéval, addig az utolsó esetében javasolt ennél jóval több időt hagyni a kávézás és a lefekvés között. Mivel az utolsó kortizol „csúcspont” általában 17:30 és 18:30 közé esik, ebben az idősávban szintén nem ajánlott a kávé.
Érdemes kihasználni, és aktívan tölteni ezt az időszakot, utána viszont ráfordulni a pihenésre. Tehát az utolsó kávét még az utolsó kortizol „csúcspont” előtt, legkésőbb 17:00 körül érdemes elfogyasztani.