Aki járt már valaha specialty kávézóban, valószínűleg sosem felejti el a frissen pörkölt kávé illatát. Azonban a minőségi szemes kávé ma már nem csak az újhullámos kávéházak kiváltsága – számos pörkölőüzem értékesít kiskereskedelmi forgalomban is kitűnő minőségű alapanyagokat, ezzel új kapukat nyitva a kávé vásárlás terén.
Ebben a cikkben olyan magyar kávépörkölők közül válogattunk, akiknek köszönhetően hazánk felkerült a specialty kávé térképre, és akiknek a legfontosabb küldetése, hogy a minőségi kávé ne csak a kávézókba, hanem minél több otthonba és munkahelyre eljuthasson.
Tudtad? – A kávépörkölés a feketéd szíve, lelke
Azt már tudjuk, hogy a felejthetetlen kávéélményhez elengedhetetlen a profi kávégép, éppen ezért az irodai kávégép bérlés ma már a legtöbb vállalatnál bevett gyakorlatnak számít. Azonban azzal kevesebben vannak tisztában, hogy ahhoz, hogy felejthetetlen végeredményt kapjunk, legalább annyira fontos a kiváló minőségű alapanyag is.
A kávégép bérlés mellett érdemes tehát beszerezni jó minőségű szemes kávét is. De hogyan befolyásolja a pörkölés a végeredményt?
A zöld (nyers) kávébabok nagyjából 800-1000 különböző aromát hordoznak magukban, amelyek hevítés hatására jelennek meg. Ennek köszönhetően a pörkölés különböző fokozatai felelnek a kávé komplex ízvilágáért.
Nézzük, hogy a kávépörkölés különböző szakaszai milyen ízjegyeket csalnak elő a kávébabból!
- 1. szakasz: Az elsődleges ízek, virágos zamatok bontják ki magukat, jellemző az élénk savasság.
- 2. szakasz: Megjelennek a gyümölcsösebb, karamellásabb aromák, valamint a mélyebb virágos jegyek. Egyben csökken a savasság.
- 3. szakasz: Előbukkannak a csokoládésabb, fűszeresebb ízjegyek.
Fontos megjegyezni, hogy a túlzott hőkezelés nem tesz jót a kávénak, a 3. szakaszt követően a kávészemek kesernyés, égett ízűvé válnak. Sajnos sokaknak ez az alapélménye a kávéval és ez áll annak a közvélekedésnek a hátterében, amely szerint a kávé keserű.
Nagyipari kávépörkölő üzem vagy kézműves specialty kávé?
Aki egyaránt kóstolt már a szupermarketek polcain megtalálható kávét és fogyasztott már specialty kávézóban kapható italt is, annak nem kell hosszasan magyarázni, hogy melyik a jobb választás. Azonban most mégis bemutatjuk a legfőbb különbségeket:
- Nagyipari kávépörkölés:
A nagyipari kávépörkölés során a kávészemeket mindössze 90 másodpercig hőkezelik. A gyors eljárásnak köszönhetően a kávészemek tömege megmarad, azonban sokkal kevesebb aroma tud felszabadulni. Ennek eredménye kevésbé gazdag és kesernyésebb ízvilág.
- Kézműves specialty kávé:
A kézműves specialty kávé lassú pörköléssel készül, amely nagyjából 10-14 perces hőkezelést jelent – a kávé típusától függően. A kézműves pörkölés egyik legnagyobb előnye, hogy az eljárás során különös figyelmet fordítanak arra, hogy ne égjenek meg a kávészemek, de az ízjegyek kiteljesedjenek.
A magyar kézműves kávé előnyei
Azok után, hogy berobbant a „kávéforradalom” hazánkban és Budapesten és vidéken egyaránt egyre több specialty kávézó nyílt, nem volt meglepő, hogy megjelentek az első magyar kávépörkölők is.
Noha Magyarország éghajlati és földrajzi adottságai nem teszik lehetővé a kávétermesztést, a magyar kézműves kávé aranykorát éljük. A legjobb magyar pörkölők csakis a legkiválóbb kávétermő vidékekről – pl. Etiópiából, Kolumbiából, Brazíliából, Costa Ricáról stb. – szerzik be a pörkölési szakasz előtt álló, válogatott kávészemeket, amelyekből aztán igazi csodákat készítenek.
Ezek az előnyei annak, ha egy magyar kávémárka termékeit választod:
- Támogatsz egy hazai vállalkozást
- Bármikor fogyaszthatsz lassú pörköléssel készült, gazdag ízjegyekkel rendelkező kávét
- Megtapasztalhatod, hogy milyen, amikor a kávé nem keserű
- Fenntartható módon készült, prémium minőségű alapanyagot kapsz a legjobb kávétermő vidékekről
A KoffeinRoasters kávéink is a fentiek mentén kerülnek hozzátok, így vásárlásukkal jót teszel magadnak és egy helyi vállalkozásnak is! Egészségedre!